נתונים מובנים: איך להטמיע סכמה (Schema) באתר הוורדפרס שלך

תחום ה-SEO הפך היום למורכב הרבה יותר מבעבר, כמו גם לחשוב יותר לביצוע ויישום נכונים וחכמים ולא כלאחר יד. מהות קידום האתרים האורגני היום היא מבנה אתר איכותי ונכון, יחד עם תוכן מקורי מעולה. שלבו את שני אלו וקיבלתם "כוח על" שייקח את האתר שלכם לרמה הבאה בביצועים ובדירוגי גוגל למונחי החיפוש הרלוונטיים עבורכם. אך מעבר לכך, אתם צריכים שתוצאות החיפוש של האתר שלכם ייראו נהדר וימשכו גולשים להקליק עליהן – לזה נועדו המודל והכלים של Schema Markup.

הסבר פשוט ותמציתי לגבי סכמה הוא שזה מה שגוגל משתמש בו כדי ליצור קטעי טקסט קצרים ומושכים עבור חלק מהאתרים בתוצאות החיפוש. אם תמיד ראיתם תוצאות יפות ומורחבות כאלו לאתרים אחרים ותהיתם איך עושים את זה גם עבור האתר שלכם, הטמעת schema היא הפתרון.

מה זה סכמה / schema ונתונים מובנים?

אפשר לראות במודל schema את כרטיס הביקור שלכם עבור גוגל ומנועי חיפוש אחרים. הסכמה מספקת הקשר לתוכן שלכם ומספקת לגולשים המחשה יעילה ואטרקטיבית לגבי דברים חשובים על המוצר, השירות או האתר שלכם. נתוני סכמה עוזרים למנוע החיפוש להבין על מה דפי האתר שלכם מדברים ומה הקשר שלהם, מה שמוביל בהמשך להצגת תוצאות חיפוש עשירות ומפורטות יותר לגולשים. יש פורמטים שונים של תוצאות חיפוש "עשירות" המתבססות על Schema Markup, למשל כוכבי ביקורות גולשים, מידע ספציפי על המוצר/שירות, מחיר, מפרט מוצר וכן הלאה.

תוצאות אלו הנסמכות על סכמה, מתבססות מאחורי הקלעים של האתר על מה שנקרא נתונים מובנים (Structured Data), חלק קוד הרץ באתר ומתקשר עם מנועי החיפוש. כך שהמבקרים האנושיים באתר לעולם לא יראו את הגדרות הסכמה שלכם, אך מנועי החיפוש כן ובעזרתן הם יציגו לאותם גולשים תוצאת חיפוש יותר מושכת, איכותית ומפורטת.

נציין בקצרה שמתוך שלושה סוגים של Schema Markup הקיימים, הסוג המומלץ והמועדף על גוגל הוא JSON-LD.

הנה כמה דוגמאות לסכמות:

סכמת שאלות ותשובות (FAQ)

סכמת שאלות ותשובות (FAQ)

סכמת ביקורות (Review)

סכמת ביקורות (Review)

אולי יעניין אותך: סכמה לקידום חנויות וירטואליות

מה היתרונות של הטמעת סכמה באתר?

הטעמה נכונה ואפקטיבית של schema באתר שלכם יכולה לסייע משמעותית בהתנהלות האתר מול מנועי חיפוש וכך גם בהקשרים של SEO. כמו כן הטמעה כזו עוזרת מאוד לדירוג ותוצאות האתר, למבקרים המקבלים תוצאה מפורטת ומושכת יותר ובהתאם גם לכם כי האתר שלכם זוכה לשדרוג בגוגל ובביצועים שהוא יכול לספק, כולל עלייה ב-CTR שתרגום לעלייה במיקומים אם תטמיעו את הסכמה נכון.

הטמעת סכמה בוורדפרס בעזרת פלאגינים

מכיוון שסכמה היא שיטה מבוססת קוד, שמנועי חיפוש רואים ולא משתמשים אנושיים (משתמשים רואם תוצאות חיפוש עשירות), ההטמעה עשויה להיראות מאיימת או יקרה עבור בעלי אתרים רבים. אך בכל הנוגע לאתרים מבוססי וורדפרס יש דרך קלה ופשוטה לבצע זאת בעזרת התוסף Schema Pro.

פלאג-אין איכותי וידידותי למשתמש להטמעת סכמה באתר וורדפרס צריך להציע את כל או רוב היכולות הבאות:

  • תמיכה בפורמט הסכמה המומלץ והמתאים ביותר, במקרה זה כאמור JSON-LD.
  • תמיכה בכמה שיותר סוגים של סוגי סכמה – מה שיאפשר תצוגת תוצאת חיפוש טובה יותר ומותאמת אישית.
  • פשטות שימוש וממשק משתמש ידידותי ונוח להבנה.
  • עדכונים ותמיכה ע"י מפתחי כלי הפלאג-אין.
  • יכולות אוטומציה להוספת סכמה או לבצע שינויים ברחבי האתר – אחרת התהליך יכול להיות ארוך ומורכב מאוד.
  • תמיכה בשדות מותאמים אישית של נתוני סכמה.

סכמות לאתרי וורדפרס

הטמעת סכמה באתר וורדפרס בעזרת התוסף Schema Pro

הפלאג אין המומלץ והשימושי ביותר להטמעת סכמה באתר הוורדפרס שלכם הוא Schema PRO. לכלי יש יכולות רבות ומאפיינים שתחפשו בפלאג אין המיועד להוספת Schema Markup לאתר שלכם, הכל בממשק נוח ומאוד ידידותי למשתמש. כמובן שאין צורך לכתוב קוד כלל והכל מבוצע ביעילות דרך הפלאג-אין.

כדי להוריד ולהפעיל את הפלאג-אין יש לרכוש מנוי. המחיר לאתר הוא 63$ למנוי שנתי או 249$ למנוי לכל החיים.

אחרי ההורדה של הקובץ עליכם להתקין התוסף בממשק ניהול הוורדפרס שלכם, להפעיל את הפלאג אין ולהכניס את הרישיון.

לאחר הפעלת התוסף של Schema PRO, בוחרים בתפריט הצד של וורדפרס בהגדרות, ולאחר מכן בתת הקטגוריה של Schema PRO. בתוך הגדרות Schema PRO לוחצים על לשונית Configuration ואז לוחצים על Start Setup Wizard כדי להגדיר את המידע הבסיסי לגבי האתר שלכם.

בחירת סוג סכמה Schema Pro

שימו לב שהמידע כאן לא יסייע לכם ישירות להוסיף תוצאות חיפוש מועשרות לאתר שלכם, אך בהחלט יסייע לגבי סוגים אחרים של תוצאות עשירות – כמו "פירורי לחם" או קישורים באתר. ההגדרות די פשוטות ומסבירות את עצמן, אבל אם נתקעתם, לחצו על סימן השאלה והכלי של Schema PRO מה משמעות אותה הגדרה ספציפית.

הגדרת התוסף Schema Pro

כיצד להטמיע סכמה חדשה

כעת הגיע הזמן להגדיר סכמה חדשה. זהו המידע שיעזור לאתר שלכם להציג תוצאות עשירות ומושכות בגוגל. כדי להתחיל בהגדרות Schema PRO גשו ללשונית Schemas ולחצו על Add New.

הטמעת סכמה חדשה

במסך הבא תידרשו לבחור את סוג הסכמה שאתם רוצים להגדיר ולהוסיף לאתר. פשוט ביחרו את סוג הסכמה שהכי מתאים לסוג התוכן שלגביו אתם רוצים להציג תוצאות מועשרות. הכלי של Schema PRO מאפשר לכם ליצור סכמות שונות ולהטמיע אותן לסוגי תוכן שונים. נניח שאלות ותשובות (FAQ):

בחירת סכמה - לדוגמא FAQ

כעת השלב בו מחליטים לאלו תכנים באתר תוסיפו את הסכמה שהגדרתם, כאשר יש הרבה גמישות בחלק הזה. אפשר להוסיף את הסכמה לכל התוכן באתר או שאפשר לסוגי תוכן מסוימים, למשל: סוגי פוסטים, קטגוריות, תגיות, פוסטים אינדיבידואליים ואפשר גם לערבב סוגים דרך הגדרת חוקים מותאמים אישית להפעלה או אי הפעלה של הסכמה.

הוספת סכמה לתכנים באתר

כך למשל אפשר ליצור סכמת שאלות ותשובות (FAQ) ולבחור שהיא תופעל רק עבור דפים תחת קטגוריית ביקורות באתר שלכם. חשוב לא לשכוח ללחוץ NEXT כדי להשלים את בחירת מיקום הסכמה באתר ואז ללחוץ על Complete Setup.

בחירת מיקום סכמה באתר

שלב נוסף בהגדרת סכמה באתר הוורדפרס שלכם הוא למפות את הסכמה לתוכן שלכם. במסך הבא אחרי שהגדרתם את הסכמה החדשה שלכם, תקבלו רשימה של כל המידע המקושר לסוג התוכן שבחרתם. שימו לב שסכמה מסוג אחד צריכה מידע שונה לעומת סכמה מסוג אחר, למשל סכמת ביקורת לעומת סכמת מתכון, כותב או מוצר.

Schema PRO ינסה למפות אוטומטית את המידע הרלוונטי הזה, היכן שניתן. בהתאם לצורך, תוכלו להוסיף מידע ידנית, דרך עוד שדה מותאם אישית שתיצרו בממשק Schema PRO.

בהנחה שהגדרתם והקמתם הכל נכון, כאשר תכלו לגשת וליצור תוכן חדש המתאים להגדרות הסכמה שיצרתם, בעורך וורדפרס תראו כמה שדות חדשים הקשורים ל- Schema PRO, אלו מאפשרים לכם להזין את המידע הדרוש לבניית הסכמה כמו שצריך – למשל בסכמת ביקורת תא שם המבקר, המוצר, תמונה של המוצר המבוקר ודירוג כוכבים. Schema PRO ימשוך אוטומטית את כל יתר המידע הרלוונטי כמו תאריך פרסום, שם וכו'.

הוספת מידע לסכמה - ידני

במידה ותרצו להוסיף לינק תשתמשו בתגית <a>,

לדוגמא: לכו לאתר <a href=”https://www.easycloud.co.il”>Easy Cloud </a> .

הנה דוגמא להטמעה:

דוגמא להטמעת תוכן בסכמת FAQ

ניתן לבדוק אם הסכמה הוטמע כמו שצריך באתר של גוגל לבדיקת תוצאות עשירות:

הנה דוגמא להטמעה מוצלחת:

דוגמא להטמעת סכמה מוצלחת

סיכום

במאמר ראינו כיצד השימוש בסכמה יעיל ושימושי במיוחד לשיפור הנראות של התוצאות חיפוש של האתר שלכם. הכלי הזה מאפשר לגוגל להבין על מה דפי האתר שלכם מדברים ומה אתם בעצם מעוניינים לומר, מה שמוביל בסופו של דבר להצגת תוצאות טובות ומפורטות יותר לגולשים. מעבר ליתרונות הללו, השימוש בכלי פשוט ואינטואיטיבי באמצעות התוסף Schema PRO  מאפשר לנו להטמיע בקלות סכמות באתר בלי הרבה מאמץ.

על הכותב

אור פיאלקוב

אור פיאלקוב, בן 37, מייסד ומנכ”ל פיאלקוב דיגיטל, חברה המתמחה בפרסום בגוגל. מומחה בשיווק דיגיטלי, בעל תעודת גוגל פרטנר, בעל הסמכת Facebook Blueprint Trainer ותג  Facebook Marketing Developers Ninja. מעביר סדנאות והרצאות בנושא שיווק בעזרת כלים מתקדמים לחברות וליחידים. פורץ דרך בתחום ניהול קמפיינים בפייסבוק. בשנת 2014 מחלקת פייסבוק העולמית לעסקים פרסמה קייס סטאדי ראשון לקמפיין של פיאלקוב דיגיטל, מאז התפרסמו 6 קייס סטאדי ללקוחות Fialkov Digital. כותב מאמרים מקצועיים, יועץ ומלווה חברות גדולות בתחומי הפרסום במדיה הדיגיטלית.

בעלים של EasyCloud – אחסון אתרי וורדפרס, חברה שמביאה את עולם אחסון אתרים בענן לכל אחד, דרך חברות אחסון הענן הגדולות בעולם עם ממשק נוח, אבטחת אתרים מקסימלית ומחיר מעולה.

אור פיאלקוב

מייסד ומנכ”ל חברת פיאלקוב דיגיטל

תוכן עניינים

מאמרי קידום אתרים נוספים

עדכון: 25/07/2019 "איזה מקום אני בגוגל ואיך אני בודק את זה?" – 7 פעמים קיבלתי את השאלה הזו במייל בחודשים...

15.07.2017
|כלים לקידום אתרים – הבחירות שלי